ebook Kroki mordercy
3.39 / 5.00 (liczba ocen: 344)

Kroki mordercy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 14.90
Audiobook - najniższa cena: 19.64
wciąż za drogo?
25.11 złpremium: 13.50 zł Lub 13.50 zł
13.50 zł
14.90 zł
22.94 zł Lub 20.65 zł
27.00 zł Lub 24.30 zł
16.90 zł
22.02 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Powieść Michaeli Klevisovej – królowej czeskiej literatury detektywistycznej, dwukrotnej zdobywczyni nagrody Jiřiego Marka za najlepszą fabułę kryminalną. „Literacka uczta! Nie tylko dla miłośników kryminału” – Marta Guzowska, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru

W lasku miejskim na peryferiach Pragi zostaje zamordowana młoda kobieta. Czy jej podobieństwo do córki mieszkającej w pobliżu dziennikarki jest przypadkowe? Śledztwo rozpoczyna inspektor Bergman.
Powieść Michaeli Klevisovej to doskonałe studium psychologiczne i obraz społeczeństwa, w którym pod powłoką pozornej normalności skrywają się tajemnice i pragnienia.
Inspektor Bergman – dwukrotnie rozwiedziony miłośnik kotów, wielbiący porządek i rzeczowość. Empatyczny, stanowczy i systematyczny. W pracy pomagają mu podwładni: Sylwia Rolnik i Adam Danesz. „Kroki mordercy” to pierwsza część cyklu z inspektorem Bergmanem.

„Tak jak koty chodzą własnymi drogami, tak Michaela Klevisová obrała własną ścieżkę w literaturze gatunkowej. I odniosła sukces. Po tej lekturze każdy czytelnik będzie miau satysfakcję” – Marta Matyszczak

„To więcej niż powieść kryminalna, to więcej niż historia obyczajowa! Tutaj wszyscy zdają się być uwikłani w tajemnice i kłamstwa, a zbrodnie to jedynie pretekst, by prawda o nich wyszła na jaw. Dobrze, że «Kroki mordercy» to dopiero początek serii, bo takich opowieści chcemy więcej i więcej!” – Olga Kowalska z WielkiBuk.com

Kroki mordercy od Michaela Klevisová możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Czasem łatwiej jest problemy ignorować, niż rozwiązywać.
Przekonałam się, po raz kolejny, że literatura czeska bardzo mi odpowiada. Kiedyś kojarzyła mi się głównie z Ostatnią artystokratką i Szwejkiem. Oczywiście nie można zapomnieć o Kafce. Ale przeczytałam kilka powieści zupełnie innych gatunków i przekonałam się, że Czesi po prostu piszą dobre książki. Tak też było w przypadku kryminału Kroki mordercy Michaeli Klevisovej.

Kroki mordercy to drugi czeski kryminał z jakim się zetknęłam. Pierwszym był Osiem Radki Třeštíkovej, o którym też pisałam. Okazuje się, że podobnie jak Osiem, to też nie jest typowy kryminał, ale mieszanka wielu gatunków, ale chyba najbardziej powieści psychologicznej.

Tłem do przedstawienia profilów psychologicznych postaci są dwa morderstwa, które próbuje rozwiązać inspektor Josef Bergman razem ze swoim zespołem Sylwią Rolnik i Adamem Daneszem. Inspektor Bergman, to dwukrotnie rozwiedziony miłośnik kotów. Lubi porządek i ciszę. Ma bardzo dobrą intuicję i jest przenikliwy. Wzbudził we mnie wiele sympatii. To pierwsza część z jego udziałem i na pewno uda się go poznać jeszcze lepiej w następnych książkach.

Główni bohaterowie kryminału

Ofiarami są kobiety, których pozornie nic nie łączy. Jedna to Nora, pracownica sklepu zoologicznego, a druga, Julia jest dziennikarką Jedyną wspólną rzeczą jaka ich łączy to zwierzęta – jedna ma mnóstwo kotów, a druga dostarcza dla nich karmę. O jednej z nich dowiadujemy się bardzo dużo, a o drugiej praktycznie nic. Julia, jest rozwiedziona, jej hobby to aukcje dzieł sztuki i koty. Ma dwoje dzieci, z których jedno – trzydziestokilkuletnia córka Klara – tonie w długach i postanawia wprowadzić się do matki. W dodatku ze swoim młodszym chłopakiem. Kobiety nigdy nie miały dobrych relacji i nic nie wskazuje na to, żeby mieszkanie pod wspólnym dachem miało to zmienić. Związek Klary od początku zbudowany był na kłamstwie, bo udawała córkę bogatego biznesmana, szastała pieniędzmi i zaciągnęła kilka kredytów. Faktycznie ojciec Klary, to żaden biznesmen, tylko zwykły urzędnik pracujący na pół etatu, despota i człowiek z zaburzeniami. Swoją drugą żonę najchętniej więziłby w domu. Brat Klary, Michał, dawno wyjechał z kraju do Francji, tam założył rodzinę i wiedzie mu się całkiem dobrze.

Jeszcze więcej bohaterów kryminału

Poznajemy też sąsiadów Julii – państwa Truskawków, którzy mają szesnastoletnią córkę Weronikę. To właśnie ona odkryła zwłoki Nory. Kolejnymi postaciami są: chłopak Weroniki Dawid, sąsiadka i przyjaciółka Julii – Lada Hrubesz, Sebastian Zając, Zuzanna – obecna żona Ludwika. Jest jeszcze parę innych postaci pobocznych. Takie nagromadzenie bohaterów jest jak najbardziej potrzebne do zrozumienia całej historii. Poza tym każda z postaci jest dokładnie “prześwietlona” i możemy zrozumieć motywy jej działania. Bohaterowie, to na pewno jeden z najmocniejszych punktów tej powieści. Wszystko układa się w zgrabną całość i nie ma problemu ze zgubieniem wątków. Wątek kryminalny nie jest najważniejszy, ale też nie można wpaść na rozwiązanie na samym początku. Autorka wodzi nas trochę za nos. Z pewnością jest to jedna z ciekawszych książek jakie miałam okazję przeczytać w tym roku. Nie tylko dobry kryminał, ale fantastyczna powieść psychologiczno-obyczajowa.

Ocena: 5/6
©Czytanie na śniadanie
Książka zaczyna się tajemniczymi wspomnieniami sprzed lat. W czymś w rodzaju pamiętnika, narratorka opisuje to, co ją spotkało dawno temu podczas wizyty u przyjaciółki we Francji. Opowieść się urywa w decydującym momencie i czytelnik początkowo nijak nie może jej powiązać z bieżącymi wydarzeniami.

W lasku, przylegającym do urokliwej dzielnicy domów jednorodzinnych w Pradze, nastolatka znajduje zwłoki kobiety. Ofiara nie mieszkała w okolicy, była dostawcą ze sklepu internetowego, w okolicy realizowała zamówienie. Jednocześnie była niezwykle podobna do córki dziennikarki mieszkającej w jednym z pobliskich domów.

Poznając kolejno mieszkańców okolicy, ich związki, sympatie i animozje, poznajemy też i osoby z nimi mniej lub bardziej związane.

Ile emocji gotuje się w spokojnej okolicy. Byli mężowie, drugie żony, sąsiedzi z przerostem ambicji, znudzone żony z problemem alkoholowym, zakochane nastolatki i trzydziestolatki zaślepione strachem przed samotnością.

A w tle ofiara morderstwa nie związana z nikim z nich.

Z jednej strony akcja toczy się niespiesznie, z drugiej niespodziewanie ginie kolejna osoba.

Miłość, nienawiść, zawiść, chciwość, lęki uzasadnione i nie…

Kroki mordercy wciągają, a ilość możliwych przestępców na cichym przedmieściu zadziwia. Spokojny policjant ma mnóstwo podejrzeń, ale i wiele wątpliwości.

Sama zagadka ciekawa, wątki zazdrości, zawiści, kradzieży czy dzieł sztuki lub zemsty sprzed lat, opisane wiarygodnie. Każdy wydaje się prawdopodobnym motywem. Ale ci ludzie w tej książce…

Inspektor Bergman jest jedyną postacią, która budzi sympatię. Pozostali mężczyźni są, co do jednego, wstrętni i odpychający. Kobiety przede wszystkim naiwne. I o ile można wybaczyć głupotę nastolatce, to te wszystkie inne baby… no rany boskie, idiotki różnej skali, ale żenująco głupie wszystkie.

Dlatego mam trochę mieszane uczucie co do tej książki. Ciężko się czyta, gdy najchętniej całe to towarzystwo zapakowałoby się w paczkę i wysłało na księżyc.

Ocena: 4+/6
©CzytAśka
Lubicie kryminały Agathy Christie? Mam coś dla Was! Kroki mordercy nie są może klasycznym kryminałem retro, ale w wielu momentach przywodziły mi na myśl królową gatunku! Julia jest rozwiedzioną dziennikarką, która mieszka w spokojnej, bogatej dzielnicy Pragi. Gdy nieoczekiwanie zostaje wplątana w morderstwo, a kilka dni później wprowadza się do niej dorosła już córka, Julię dogania bolesna przeszłość. Akcja Kroków mordercy rozkręca się powoli i daje nam możliwość zaprzyjaźnienia z bohaterami, poznania ich skomplikowanych problemów i relacji między nimi. To kryminał oparty na sąsiedzkich niesnaskach i tajemnicach z przeszłości. Polecam miłośnikom spokojnych, klimatycznych powieści z dreszczykiem!Ocena: 5/6
©Kto czyta, żyje podwójnie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć