ebook Kotka i Generał
4.02 / 5.00 (liczba ocen: 73)

Kotka i Generał
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 29.99
Audiobook - najniższa cena: 29.93
wciąż za drogo?
29.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności.

Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki – syn bohatera z Afganistanu, któremu „sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny”, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie.

Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra, odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę...

"Kotka i Generał" to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.

O e-booku Kotka i Generał blogerzy napisali:

Powieść gruzińskiej pisarki potrafi zaangażować czytelnika i myślę, że niejednego zachwycić od pierwszej do ostatniej strony. To historia, która wabi bardzo dobrym stylem, wspaniale opisanym tłem społeczno-politycznym oraz doskonałą kreacją bohaterów. - Na czytniku - Katarzyna Denisiuk 

Kotka i Generał przywodzi na myśl klasykę rosyjskiej literatury, w której wojna, zbrodnia i wina domaga się kary. Zdecydowanie polecam. -  Kocham Cię, moje życie - Monika Lewandowska

Kotka i Generał od Nino Haratischwili możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Wspaniała opowieść o wojnie, pokucie, wyrzutach sumienia. O bezwzględności, która w wirze wojennym wciąga wielu w swój zasięg. Życie emigranta, aktorki i żołnierza, który nie chce zostać wojskowym. O miłości, władzy, zdradzie i namiętnościach. Mocna, brutalna, prawdziwa i przesiąknięta smutkiem. Kaukaz i Berlin - miasta przeciwieństw, ucieczek, które łączą ludzi. Pięknie napisana i jak po Drugim życiu czułam lekki niedosyt, tak lektura Kotki i Generała dotknęła wielu czułych punktów, wzbudzając zachwyt. Nino Haratischwili pokazała kunszt literacki, umiejętność niezwykłego opisywania tragedii i jej wpływu na losy ludzi.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Rudym Spojrzeniem
Czytelnik, który nie zna prozy gruzińskiej powieściopisarki, wejdzie w historię Kotki i Generała bez żadnych oczekiwań i z otwartą głową. Ten, który przeczytał Ósme życie (dla Brilki) tej samej autorki, w najnowszej powieści będzie pokładał wielkie nadzieje na równie wspaniałe emocje. A jak to bywa z zaostrzonym apetytem i co z tego wynika niejeden z nas doświadczył.

Kotka i Generał to doskonale odmalowany obraz społeczeństwa i państwa okresu wojny w Czeczenii. Autorka z niebywałą precyzją charakteryzuje głównych bohaterów poświęcając im wiele kart powieści. Poznajemy młodą Czeczenkę Nurię, która w 1995 roku, w chwili wkroczenia wojsk radzieckich doświadczyła najokrutniejszego piętna wojny. Aleksandra Orłowa, bogatego rosyjskiego oligarchę, pragnącego wyrównania rachunków poprzez wymierzenie sprawiedliwości oraz odkupienia win. Oraz Kotkę, gruzińską aktorkę, która zostaje wciągnięta w mroczną grę z zaskakującym finałem.

Akcja przebiega dwutorowo, w Czeczenii i Moskwie w 1995 roku oraz współcześnie w Berlinie 2016 roku. Aby zrozumieć postępowanie oraz skrupulatnie skonstruowany plan Generała, cofamy się w przeszłość, której wydarzenia odcisnęły stygmat na wielu żywotach. Coraz głębiej i mocnej wkraczamy w okrutny świat naznaczony wojennymi działaniami determinującymi nieludzkie zachowania. Aż do finału, który jest bardzo mocnym uderzeniem.

Powieść Nino Haratischwili napisana jest bardzo dobrym stylem, który sprawia, że w historię wchodzi się z ogromnym zainteresowaniem. Jednak ciekawy początek szybko traci impet i sprawia, że myśli uciekają w rożnych kierunkach. Powoli, spokojnie dajemy się nieść nurtowi powieści, by po połowie książki zostać porwanym przez bardzo mocne wiry.

Wydarzenia nakreślone na kartach powieści, to konfrontacja okrucieństwa wojny z sumieniem, to czyny przeszłości, które kształtują człowieka na przyszłość, wtłaczając go w określone ramy postępowania. Czy grzechy zostaną wybaczone? Kto potrzebuje rozgrzeszenia? Czy winowajca odkupi swoje winy? Jaki koniec czeka uczestników gry?

Kotka i Generał zachwyciła mnie od połowy (książka ma 612 stron), kiedy akcja nabrała rewelacyjnego i pożądanego tempa. Zaawansowana fabuła sprawiała, że nie mogłam się od książki oderwać i ogromnie byłam ciekawa jak potoczą się losy bohaterów, a przede wszystkim jakie będzie rozstrzygnięcie historii.

Powieść gruzińskiej pisarki potrafi zaangażować czytelnika i myślę, że niejednego zachwycić od pierwszej do ostatniej strony. To historia, która wabi bardzo dobrym stylem, wspaniale opisanym tłem społeczno-politycznym oraz doskonałą kreacją bohaterów.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Nino Haratischwili to gruzińska powieściopisarka, która od lat swoją twórczością zachwyca czytelników na całym świecie. Największą sławę przyniosła jej dwutomowa powieść „Ósme życie (dla Brilki”) wydana w Polsce w 2016 roku. Kotka i Generał to historia, którą moim zdaniem autorka zdecydowanie przypieczętuje swoją pozycję na rynku wydawniczym, szczególnie jeżeli chodzi o powieści długodystansowe.

Zapomnij o moralności Aleksandrze. Zapomnij o Dostojewskim i o bajkach, w których na końcu zawsze zwycięża ten dobry. To wszystko bzdury. To tak nie działa. Przynajmniej nie u nas.

Kotka i Generał to powieść, która została zainspirowana tragiczną historią Czeczenki Elzy Kungajewskiej. Młoda dziewczyna została uprowadzona, zgwałcona i zamordowana przez członków oddziału Jurija Budanowa, w czasie trwania II wojny czeczeńskiej. Nino Haratischwili oddała w swojej powieści dziewczynie głos i z wielkim wyczuciem, szacunkiem i zaangażowaniem przedstawiła czytelnikom jej historię.

Rok 1995. Siedemnastoletnia Czeczenka Nura, żyje w małej wiosce, w której panują surowe prawa agatu, regulującego niemal każdy krok codziennego życia. Nastolatka by się od tego uwolnić planuje wyjazd ze swojej rodzinnej miejscowości, gdy tylko ukończy osiemnaście lat. Niestety, wybucha wojna i jej marzenia zostają zepchnięte na dalszy plan. W końcu jej głównym życiowym zadaniem, staje się to, by przetrwać wojnę…

W tym samym czasie Aleksander, syn bohatera wojennego z Afganistanu, po zawodzie miłosnym i zgodnie z ogromnymi oczekiwaniami i zabiegami matki wyjeżdża z Moskwy by walczyć na Kaukazie i tak jak ojciec stać się bohaterem. Jednak i dla niego ta wojna przewidziała inny scenariusz.

Tymczasem w roku 2016 bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem wraz z córką przeprowadza się do Berlina. Niestety, jego córka Ada za sprawą dziennikarza, poznaje przeszłość ojca i zaczyna zadawać coraz więcej trudnych pytań i coraz mocniej domaga się na nie odpowiedzi. Mroczna przeszłość coraz intensywniej dręczy Aleksandra Orłowa. W końcu Generał postanawia raz na zawsze rozliczyć się z traumatycznymi wydarzeniami, poczuciem winy i niespełnioną potrzebą ukarania winnych. Pomóc ma mu w tym Kotka, gruzińska aktorka.

Kotka i Generał to moje pierwsze spotkanie z twórczością Nino Haratischwili. Przyznam się Wam szczerze, że na początku trudno było mi wsiąknąć w jej klimat, poddać się treści. Jednak z każdą stroną miałam wrażenie, że otwieram się na to co autorka chciała mi przekazać. Kończąc natomiast tę książkę, miałam poczucie, że właśnie przeczytałam coś niezwykle ważnego. Teraz, gdy ochłonęłam trochę po lekturze, postrzegam ją jeszcze lepiej. Kotka i Generał to bowiem, jedna z tych powieści, które dojrzewają w czytelniku, żyją w nim i nabierają nowego znaczenia.

Niestety, zdaję sobie sprawę, że nie jest to lektura dla każdego, że jest to książka niezwykle trudna, trochę a może nawet miejscami dość mocno uwierająca tematem, wymagająca i zmuszająca do skupienia. Jednocześnie jak już wspomniałam, mimo to, jeśli ktoś się na nią zdecyduje, to z każdą kolejną stroną ma szansę docenić jej lekturę coraz bardziej i intensywniej.

Powieść Nino Haratischwili znalazła się na krótkiej liście German Book Prize 2018. Moim zdaniem jak najbardziej zasłużenie.

Bardzo gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. To historia, nad którą zdecydowanie warto się pochylić. Kotka i Generał przywodzi na myśl klasykę rosyjskiej literatury, w której wojna, zbrodnia i wina domaga się kary. Zdecydowanie polecam.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Kotka i generał to wspaniała propozycja dla czytelnika, który poszukuje książki fascynującej, która wniknie w niego i pozostanie z nim na dłuższy czas. Dla każdego, kto lubi otaczać się takimi bohaterami, których portrety przedstawione są wręcz w mistrzowski sposób.

    Gruzińska autorka Nino Haratischwili jest mi znana wyłącznie ze słyszenia. Wiem, że napisała bestseller zatytułowany Ósme życie, jednak nie czytałem tego dwutomowego dzieła. Zawsze boję się, że takich okrzykniętych genialnymi książek. Przeważnie je omijam. Jednak wspaniale się stało, że zdecydowałem się na lekturę Kotki i generała.
    Kiedy byłem jeszcze w trakcie lektury i bezpośredni po jej zakończeniu, na myśl przychodziły mi dwa określenia: pełna, kompletna. W tej książce nic nie pozostawione jest samo sobie, wszystko jest wyjaśnione. Każda decyzja postaci jest dogłębnie zanalizowana i przedstawiona w szerszym kontekście (może prócz jednej?). Tak samo jest właśnie z bohaterami, poznajemy nie tylko ich, autorka w doskonały sposób ukazuje ich rodziny, znajomych. Właściwie wspaniale portretuje obraz społeczeństw lat, w których rozgrywa się powieść. Możemy obserwować obrazy z Czeczeni i Moskwy z 1995 roku i współczesnego Berlina roku 2016.

    Wydaje mi się, ze tak dogłębne sportretowanie bohaterów oraz ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej niezbędne jest do zrozumienia okrucieństwa, które niesie za sobą wojna. Bowiem głównym bohaterem Kotki i generała jest właśnie wojna, ta, która rozegrała się pod koniec XX wieku na ziemi czeczeńskiej.

    Nie ma sensu przedstawiać tutaj fabuły, każdy może przecież przeczytać o niej w blurbie okładkowym. Najważniejszym jest oczywiście wspomnienie, że to książka ważna, oddziałująca na człowieka, pełna emocji i lęków. Wspomnieć także należy, że raczej nie spełni oczekiwań czytelników, którzy poszukują w literaturze szybkiej akcji, dynamicznych dialogów i krótkich rozdziałów, pozbawionych opisów otoczenia i głębszej analizy sytuacji. Tutaj tych opisów, przemyśleń bohaterów jest wręcz pod dostatkiem. Na tym między innymi polega atrakcyjność tej historii.

    Wspomniałem wcześniej, że to książka pełna i kompletna, ale z jednym wyjątkiem. No właśnie. Ja, osobiście nie potrafiłem zrozumieć motywów, którymi kierowała się Kotka, po przyjęciu oferty Generała. Dla mnie były one mało przekonujące, właściwie żadne. Muszę także wspomnieć o zakończeniu, bo zdaję sobie sprawę, że nie każdego takie zadowoli. Oczywiście nie zdradzę jakie, każdy czytelnik, który zechce sięgnąć po Kotkę i generała, zanim się spostrzeże, dotrze do niego, i wtedy zdecyduje, czy takie mu odpowiada.

    Mnie teraz nie pozostało nic innego, jak już bez żadnych oporów sięgnąć po Ósme życie. Oczekuję jeszcze lepszych doznań.

    Ocena: 5+/6

Warto zerknąć