Jakiej marki czytnik wybrać i dlaczego powinien być to Kindle?

Jakiej marki czytnik wybrać i dlaczego powinien być to Kindle?

Wydawać się każdemu może, że podjęcie decyzji dotyczącej zakupu konkretnej marki e-czytnika jest prostą sprawą. Znajdą się zapewne osoby, które dokonają wyboru losowo, poprzez wskazanie palcem danego modelu na sklepowej półce, dokonując na dokładkę tej czynności przy zamkniętych oczach. Będą też tacy, którzy przed podjęciem decyzji, przekopią się przez megabajty danych w Internecie, w poszukiwaniu wszelakich informacji, umożliwiających satysfakcjonujące sfinalizowanie zakupu. Przeprowadzą dziesiątki rozmów z użytkownikami tej czy innej marki i w końcu stwierdzą, że na nic konkretnego się nie zdecydowali, a w głowie mają taki mętlik, który nie pozwala na podjęcie tej jedynej i słusznej decyzji. W jaki sposób pozbyć się tego kłopotu i wejść w świat e-czytelnictwa bezboleśnie i bezstresowo? Odpowiedź jest jedna, kupić czytnik Kindle!

Zalety Kindle

Kindle, w chwili obecnej jest bodajże najpopularniejszą na świecie marką takich urządzeń. Swym użytkownikom zapewnia:

 • świetną stabilność i błyskawiczną szybkość działania, co oczywiście związane jest z doskonałym i stale aktualizowanym oprogramowaniem, oraz najlepszymi na rynku wyświetlaczami dotykowymi e-ink Pearl i Carta,
 • podświetlany i co bardzo ważne, nie męczący oczu czytelnika ekran,
 • doskonałą baterię, która umożliwia czytanie nawet przez kilka tygodni,
 • roczną gwarancję, której udziela amerykański gigant - Amazon. Daje ona możliwość wymiany uszkodzonego urządzenia na całkiem nowe, praktycznie w każdej sytuacji.
 • dostęp do Kindle Store - ogromnej angielskojęzycznej księgarni z ponad milionem książek do wyboru,
 • wbudowany słownik Oxforda, który jest znakomitym ułatwieniem dla osób uczących się języków obcych (angielski, niemiecki),
 • prostą przeglądarkę internetową opartą na silniku WebKit,
 • szybkie łącze WiFi, w niektórych modelach także 3G, co zapewnia dostęp do książek w chmurze, umożliwia przesyłanie książek mailem i korzystanie z serwisów Instapaper, albo Readability
 • 4GB pamięci przeznaczonej na nieograniczona ilość naszych ulubionych lektur, oraz 5GB w chmurze Amazonu,
 • sprawdzony, dedykowany Kindle format użytkowanych plików - MOBI, dostępny we wszystkich popularnych e-księgarniach.
 • pracę z tekstem, czyli podkreślanie, dodawanie i eksportowanie notatek.
 • korzystanie z usługi Audible – słuchanie audiobooków zakupionych w Amazonie.

 

Wady Kindle

Brak obsługi w języku polskim.  Jednak czy w dzisiejszych czas można nazwać to wadą? Innych nie stwierdzono. Można także przyczepić się do tego, że nie mamy możliwości instalowania na nim innych aplikacji, czy też o to iż jest ubogi w dodatkowe programy. Jednak, należy zadać sobie wtedy pytanie: czy czytnik ma posłużyć nam jako tablet czy głównie jako urządzenie do do e-booków?

 

Który model Kindle wybrać?

Kindle (10 generacji)

Wybór uzależniony będzie oczywiście od zasobności naszego portfela i wymagań jakie stawiamy takiemu urządzeniu. Decydując się na najprostszy model Kindle będziemy potrzebować gotówki w kwocie około 300 zł (wersja bez reklam w Amazon.de - 69.99 EUR). W zamian otrzymamy lekki - 161 g e-czytnik z podstawowym, dotykowym 6 calowym ekranem w technologii E-Ink Pearl i rozdzielczości 800x600. Będzie on doskonałym narzędziem dla osób rozpoczynających swa przygodę z e-książkami. Od droższych „braci” odróżnia go tylko brak podświetlanego ekranu, co nie dla wszystkich stanowi problem. Czytnik posiada 4 GB pamięci, z czego 3 GB przeznaczone jest na nasze pliki – Niestety jest to mniej niż w droższych modelach, jednak dla większości osób ta ilość „miejsca” będzie wystarczająca. Urządzenie posiada obsługę Audible czyli odtwarzanie audiobooków pochodzących z Amazonu. Czytnik nie jest wodoodporny.

Wymiary Kindle 8: 160 x 115 x 9,1 mm.

 

 

Kindle Paperwhite IV

Czytnik Kindle Paperwhite 4 generacji, o wadze 182g możemy zakupić z dwoma rodzajami pamięci:

 • Paperwhite 4 z 8 GB pamięci za kwotę ok. 600 zł (standardowa cena, wersja bez reklam w amazon.de - 139,99 EUR). Użytkownik może wykorzystać 6 GB.
 • Paperwhite 4 z 32 GB pamięci za kwotę ok. 730 zł (standardowa cena, wersja bez reklam w amazon.de – 169,99 EUR.)

Urządzenie wyposażone jest w dotykowy, podświetlany 6 calowy ekran Carta o rozdzielczości Ultra HD 1448×1072 (300ppi). Czytnik wyróżnia się ekranem wbudowany jest na równo z ramką.

Urządzenie jest wodoodporne (do dwóch metrów na 60 minut).
Posiada łącze Bluetooth oraz obsługę audiobooków, jednak tylko tych, zakupionych w Amazonie.

Wymiary Kindle Paperwhite IV: 167x116 mm x 8,18 mm

 

Kindle Voyage

Dla koneserów e-czytelnictwa i osób posiadających wysokie wymagania Amazon przygotował czytnik z górnej półki czyli Kindle Voyage. To urządzenie o wadze 180 g dostępne jest od 950 zł. Wyposażone jest w 6 calowy, dotykowy i podświetlany ekran o rozdzielczości 1440 x 1080 i 300 ppi. Prócz wspaniałej rozdzielczości, od poprzedników wyróżnia go, to że ekran stanowi jednolitą powierzchnię z obudową, a samo urządzenie jest też sporo mniejsze.   Czytnik wyposażony jest także w dodatkowe przyciski „ciśnieniowe” (PagePress) oraz samoregulujące się podświetlenie ekranu.

Wymiary Kindle Voyage: 162x115 mm

UWAGA! Kindle Voyage nie jest już w normalnej sprzedaży i pojawia się czasami w opcji odnowionej

 

Kindle Oasis "3"

To urządzenie o wadze 188 g dostępne jest w zależności od wersji od 860 zł. - z 8 GB pamięci – 229,99 EUR. - 32 GB pamięci – 259,99 EUR - 32 GB pamięci i dodatkowym łączem 4G – 319,99 EUR.

Czytnik Wyposażone jest w 7 calowy, dotykowy i podświetlany ekran Carta o rozdzielczości 1680 x 1264 (300 ppi). Urządzenie sprzedawane jest w dwóch wersjach – z z 8 i 32 GB pamięci.

Czytnik wyróżnia się asymetrycznym wyglądem, co według producenta umożliwia trzymanie go jedną ręką (przy zmianie ręki, obrót ekranu następuje automatycznie).

Nowością jest wbudowany tryb nocny podświetlenia oraz wyłączenia dotyku i korzystanie z zamontowanych przycisków. Kindle Oasis 3 jest wodoodporny. Cechuje go lepsza szybkość działanie w porównaniu do modeli niższych generacji. Nowością jest także regulowanie barwy oświetlenia.

Czytnik oczywiście jest wodoodporny.

Wymiary Kindle Oasis 3: 159 x 141 x 8,3 mm

 

 

Wydaje mi się, że do zakupu czytników tej marki zbytnio przekonywać nie trzeba. Według mnie są one klasą same w sobie. Jedynie, co jest dla mnie ważne, to warto rozważyć zakup czytnika tej marki w Amazonie, nie zaś u pośrednika. Gra jest warta świeczki, choćby z powodu uzyskania pewnej gwarancji, o której wspomniałem wcześniej. W ostatnim czasie niemiecki Amazon wprowadza częste promocje, w trakcie trwania których można zakupić czytniki w doskonałych cenach. W nadchodzącym, gorącym okresie przedświątecznym będzie można znaleźć zapewne wiele wspaniałych okazji do nabycia dla siebie, lub jako doskonały prezent tych świetnych urządzeń.