Jakiej marki czytnik kupić (kindle classic, paperwhite, onyx, pocketbook, a może inny)?

Jakiej marki czytnik kupić (kindle classic, paperwhite, onyx, pocketbook, a może inny)?

Ważna decyzja, czyli jakiej marki e-czytnik mam kupić?

Chcąc podjąć tę ważną dla e-czytelnika decyzję, w szczególności jeśli jest to pierwszy czytnik książek, z którym się zetkniemy, należy odpowiedzieć sobie na jedno, podstawowe pytanie - czego oczekujemy od takiego urządzenia?

Czytnik za 150-200zł - opcja bardzo ekonomiczna

Jestem typowym pożeraczem książek i nie mam żadnych szczególnych wymagań dotyczących funkcjonalności e-czytnika, nie chcę wydać zbyt dużej sumy pieniędzy.

W takiej sytuacji warto zwrócić szczególną uwagę na „półkę” z czytnikami mniej popularnych marek: Trekstor, Manta, Lark czy Vedia.  Ważne jest, aby kupowane urządzenie było wyposażone w ekran z e-papierem, nie zaś świecącym i psującym nasz wzrok ekranem LCD. Na zakup takiego e-czytnika należy przygotować kwotę 150-200 złotych.

Czytnik za 250-350 zł - opcja ekonomiczna

Jestem typowym pożeraczem książek, ale chciałbym, aby moje urządzenie było solidne i niezawodne.

W takiej sytuacji skierujemy swoją uwagę na podstawowe modele znanych firm, w szczególności zainteresować nas powinny czytniki obsługiwane klawiszami: Kindle 7, PocketBook Basic Touch, Onyx Classic. Na zakup jednego z tych urządzeń należy przygotować kwotę 250-350 złotych.

Czytnik za 350-600 - opcja optymalna - polecana

Jestem typowym pożeraczem książek, chcę cieszyć się e-czytnikiem z podświetlanym i dotykowym ekranem.

Posiadając większy budżet, czyli 350-600 złotych, swoim zainteresowaniem powinniśmy zaszczycić e-czytniki, których funkcja oświetlenia pozwoli nam na nieograniczone możliwości w doborze miejsca i pory dnia, czy nocy, na czytanie. Za taką kwotę otrzymamy też urządzenie, po którym nawigować będziemy dotykiem, po jego ekranie. W chwili obecnej najbardziej popularne w Polsce na tej „półce” urządzenia to: Kindle Paperwhite 2 lub 3, PocketBook Touch Lux, PocketBook Sense, PocketBook Ultra, Onyx AfterGlow czy inkBOOK Onyx. a także PocketBook Aqua. Wprawdzie ten ostatni nie posiada podświetlanego ekranu, ale za to jest wodoszczelny.

Czytnik za 600-1000 zł - opcja premium

Jestem pożeraczem książek, lecz nie tylko. Mam różne pomysły na użytkowanie czytnika.

Dla osób z większą  gotówką  także znajdą się urządzenia, które stworzone zostały, aby spełniać ich różne zachcianki. Na półce z e-czytnikami topowymi znajdziemy zatem takie, które są wodoodporne -, Kobo H2O, same wiedzą kiedy włączyć w czytniku podświetlenie i ustawić jego moc - Kindle Voyage. Po jedno z takich urządzeń należy wybrać się posiadając w kieszeni pieniądze w kwocie nie mniejszej niż 600 złotych.

Czytnik dla osób kochających komiksy

Chciałbym czytać na moim urządzeniu komiksy i oglądać zdjęcia w kolorze.

W 2012 roku firmy zajmujące się produkcją e-czytników wprowadziły na rynek pierwsze urządzenie z kolorowym ekranem. Czytnik JetBook Color, można było zakupić także w Polsce. Szybko okazało się, że posiada on same wady i zrezygnowano z jego dystrybucji.

Choć marka PocketBook posiada obecnie w swojej ofercie PocketBook Color Lux, to z uzyskanej od pracownika firmy informacji wynika, że model ten był produktem niszowym, dostępnym wyłącznie na zamówienie. W chwili obecnej nie ma go w sprzedaży i  nie planuje się wznowienia jego produkcji.  Odnalezione opinie, nie świadczą jednak na jego korzyść i wydawać się może, że amatorom e-czytnika z kolorowym ekranem przyjdzie jeszcze przez pewien czas poczekać na upragniony gadżet. Teraz muszą zadowolić się niestety na przykład tabletem, chcąc czytać ukochane komiksy, czy kolorową prasę, w pełnej krasie.

 

Przy podjęciu decyzji związanej z zakupem e-czytnika można także zasugerować się wieloma rankingami tych urządzeń, publikowanymi w sieci.  Jednak zerkając na takie publikacje szybko zwrócimy uwagę, że najczęściej topowe miejsca zajmują czytniki Kindle. Czy można wywnioskować z tego, że są one najlepsze? Na takie pytanie nie umiem odpowiedzieć, wiem jednak, że produkty Amazona stały się w naszym kraju bardzo popularne i chwalone przez użytkowników.