Najciekawsze biografie znanych ludzi - najlepsze książki ostatnich lat

Najciekawsze biografie znanych ludzi - najlepsze książki ostatnich lat

Życiorysy wielu znanych osobistości to gotowy scenariusz na niejeden kryminał z wątkami romansowymi, ubarwionymi nieco klimatem dramatu. Barwne opowieści z racji wykonywanej profesji, czy osiąganych sukcesów fascynowały ludzi od wieków i tak pozostało. Literatura oparta na faktach w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans, więc sięgnięcie po najlepsze biografie nietuzinkowych osobowości jest obowiązkowe.

Prawdziwy kapłan, społecznik, który niejednemu innowiercy dał nadzieję na istnienie ponadczasowych wartości. Obszerna i fascynująca biografia księdza katolickiego, której przeczytanie gwarantuje oczyszczenie ze złych emocji, które ostatnio nagromadziły się wokół instytucji kościoła. Trochę pod prąd, zawsze jednak z wiarą w Boga i bliźniego.

Historia, która stała się niewygodna dla byłych mocodawców Snowdena. Fascynująca opowieść, miejscami niewyobrażalna na przeciętnego użytkownika internetu. Przy okazji wsłuchiwania się w audiobooka z perypetiami młodego adepta wywiadu amerykańskiego zdasz sobie sprawę z oczywistego faktu, którym jest powszechna inwigilacja społeczeństwa. Biografia tak samo ciekawa, co przerażająca w swym przesłaniu.

Prawdziwa gratka dla fanów nowych technologii. Nieliczni wiedzą, że opracowanie technicznych założeń internetu było udziałem inżyniera o polskich korzeniach. Urodzony w polskim Grodnie naukowiec przekonał amerykańskich generałów do zainwestowania w pierwsze łącze sieci. Reszta tej niezwykłej opowieści dostępna jest w ebooku, który porwie nie tylko czytelnika o ścisłym umyśle. To z pewnością jedna z najciekawszych biografii ostatnich miesięcy.

Barwny, kontrowersyjny, inspirujący–tak był Leopold Tyrmand. Auto kultowego „Złego”, amator jazzu i kolorowych skarpetek w pełnej krasie. W życiorysie pisarza fikcja miesza się z rzeczywistością. Drogi czytelniku, ta owiana legendą nietuzinkowa zbuntowana osobowość dawnej Warszawy, nie pozwoli się nudzić, nie wyznaczy również granicy prawdziwych wydarzeń. Posłuchaj głosu pokolenia lat 60. ubiegłego wieku i zafascynuj się tym, co minione.

Legendarne już wcielenia aktorskie Robina Williamsa nie umkną uwadze nawet najbardziej rozkojarzonych kinomanów. Przez lata bawił publiczność i przyzwyczaił swoich fanów do wizerunku niezwykle pozytywnego człowieka, którego nie mogą dręczyć demony. Tymczasem szklany ekran to alternatywna rzeczywistość, która funkcjonowała w oderwaniu od depresji, alkoholizmu, postępującej demencji, by w efekcie doprowadzić do tragicznego finału. Robin Williams jako człowiek–spójrz na idola sercem.

Wszystkim sportowcom i śledzącym trendy w modzie doskonale znana jest marka Nike. Warto także wiedzieć, że za produktem stoi człowiek, którego droga do sukcesu wcale nie była taką, jaką wyobrażają sobie dzisiejsi odbiorcy przekazów reklamowych. Systematyczna ciężka praca, odwaga i odrobina szczęścia może stać się udziałem każdego. Przeczytaj ebooka, uwierz w siebie i nie bój się codziennie pokonywać własnych słabości.

Amatorom wspinaczki górskiej nie powinna umknąć książka na temat tragicznie zmarłego Tomasza Mackiewicza. Wspomnienia himalaisty oczami ojca, byłej żony i przyjaciół to wzruszająca opowieść o dążeniu do celu, zmagania się z własnymi słabościami i pogoni za marzeniami, za którą musiał zapłacić najwyższą cenę. Ciekawa jest również relacja Élisabeth Revol, towarzyszki wyprawy na Nanga Parbat, której przyszło współuczestniczyć zarówno w sukcesie, jak i w śmiertelnym finale poczynań.

 

Artyści, politycy, biznesmeni–to oni lat nieustannie inspirują, ale i oburzają, czy skłaniają do refleksji. Jedno jest pewno. Ich życie, poglądy i postępowanie wywołują skrajne emocje, a to bywa najważniejsze w budzeniu zainteresowania. Niektórzy nieświadomie, inni rozmyślnie–zawsze jednak intensywnie wpływają na bacznie obserwujący ich tłum. Zainspiruj się najlepszymi książkami biograficznymi i posmakuj nieco sukcesu swoich idoli.