Najlepsze kryminały wszechczasów–sprawdź top 10 książek kryminalnych

Najlepsze kryminały wszechczasów–sprawdź top 10 książek kryminalnych

O kryminale można powiedzieć, że to gatunek niezwykle demokratyczny. Jest w nim tyle samo znakomitych pisarzy, co pisarek. Prawdziwa królowa Agatha Christie jest jedna, jednak znalazła wielu współczesnych naśladowców (również na polskim gruncie), którzy nie ustępują jej warsztatem. Można rzec, że obecnie ten gatunek literacki przeżywa prawdziwy renesans, stąd warto dowiedzieć się, którzy autorzy kryminałów, są aktualnie w czołówce tych najlepszych.

 

Wymieniając jedną z powieści, jest się narażonym na atak fanów innej propozycji autorki. To prawdziwe mistrzostwo w konstruowaniu fabuły, postaci, z ilością zagadek i twistów, których czytelnik oczekuje. Legendarna postać  prywatnego detektywa Herkulesa Poirot przypadła do gustu milionom czytelników na całym świecie. Sięgnij po e-booka i udaj się w orientalną i zagadkową podróż z głównym bohaterem.

Ta bestsellerowa powieść szwedzkiej pisarki rozpoczyna serię nagradzanych i przetłumaczonych na wiele języków kryminałów. Pierwsza część sagi zasadza się na wyjaśnieniu zagadki pozorowanego samobójstwa dziewczyny odnalezionej w wannie wypełnionej lodem, a uzupełniona jest wątkami romansowymi i rodzinną tragedią w tle. Przekonaj się, czy złowieszcze dźwięki z audiobooka wskażą konkretnego podejrzanego.

Nasza polska Agatha Christie święci triumfy na rynku wydawniczym. Zagadka śmierci tytułowej aktorki seriali telewizyjnych jest tylko materiałem do pracy bohatera tej opowieści–policyjnego profilera Huberta Meyera. Głęboki rys psychologiczny wpisany w emocjonujące wydarzenia trzymają w napięciu do ostatniej strony.

Powieść kryminalna z humorem – tak można określić pisarstwo Joanny Chmielewskiej. „Wszystko czerwone” to tylko jedna z wielu ciekawych książek autorki z cyklu komedii detektywistycznych. Po części obyczajowa z wątkiem zagadkowym osadzonym w duńskiej rzeczywistości nie obciążają zanadto fabułą i pozwalają na refleksję, która nie odbywa się kosztem akcji. Przetłumaczona na wiele języków, zekranizowana – po prostu nie może jej zabraknąć w Twoim koszyku.

To klasyk, trochę oldschoolowy, do którego chętnie wracają współcześni polscy powieściopisarze. Lata 50. poprzedniego wieku i młody bohater walczący o obronę słabszych z warszawskim półświatkiem. Tego e-booka nie może zabraknąć w bibliotece żadnego szanującego się miłośnika najlepszych kryminałów wszechczasów.

Wśród najlepszych książek kryminalnych jedno z czołowych miejsc zajmują perypetie legendarnego Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Pierwsza część przygód tego oryginalnego duetu rozpoczyna całą serię opowieści o oryginalnych metodach rozwiązywania morderczych zagadek. Kup e-booka i prześledź dokładnie każdą linijkę tekstu. Być może tam ukryte jest rozwiązanie jednej z zagadek.


Sokół maltański–Samuel Dashiell Hammett - aktualnie brak w wersji cyfrowej

Absolutny klasyk, co nie oznacza dezaktualizacji treści w nim zawartych. To wielokrotnie zekranizowane perypetie detektywa Sama Spade’a, zaangażowanego w wyjaśnienie sprawy zaginięcia młodej kobiety. Kim jest tytułowy Sokół Maltański? Dowiedz się tego, sięgając po e-booka.

Tak dobra i poczytna, że zekranizowana przez Francuzów. „Nie mów nikomu” to kryminał, który w perfekcyjny sposób wzburza czytelnika i zmusza do wyjścia poza strefę komfortu. Śmierć żony podczas sielskiego wypadu nad jezioro rozpoczyna serię wydarzeń, których wyjaśnienie znajdziemy w e-booku, bądź wsłuchując się w złowieszczą ciszę morderczego jeziora.

W czołówce najlepszych kryminałów musi pojawić się Jo Nesbo. Skandynawski styl, który pokochały miliony, rozpoczyna się właśnie od Człowieka Nietoperza. Ekscytująca i zatrważająca zagadka seryjnych mordów na ulicach Sydney, która jest tematem książki, pochłonie bez reszty i sprawi, że sięgnięcie po kolejne części stanie się wyłącznie formalnością.

Ten znakomity reprezentant polskiego kryminału, który ze swoją twórczością od lat nie schodzi z list top książek tego gatunku. Pierwsza część losów wrocławskiego radcy kryminalnego, badającego przyczyny zgonu córki arystokraty, zapoczątkuje cykl opowieści o charyzmatycznym Eberhardzie Mocku. Daj się porwać mrocznemu i wciągającemu zarazem klimatowi stolicy Dolnego Śląska.


Charyzmatyczny detektyw, z pozoru spokojna okolica i śmiertelna zagadka, która daje początek nieoczekiwanym wydarzeniom – to z grubsza przepis na top książkę kryminalną. Jeśli dodamy do tego nietuzinkową osobowość autora, oryginalny język i koloryt lokalny danej historii to mamy prawie pewność, że powieść będzie chętnie czytana. Mimo powtarzalności konstrukcji dobrego kryminału warto czytać te nowe i na nowo, bo, forma i tematyka będzie nas nieustannie zadziwiać.